newsletter
Pl
De 
Podróż studyjna uczniów z Hemmingen do Krzyżowej to już tradycja! Tym razem gościliśmy blisko 170-osobową grupę – Krzyżowa, 12 – 15.03.2017 PDF Drukuj Email

Współpraca Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej i szkoły Carl-Friedrich-Gauss Gesamtschule z Hemmingen trwa już wiele lat. Co roku gościmy liczną jej reprezentację. Od niedzieli do środy(12-15.03.2017) w Krzyżowej przebywało prawie 160 uczniów i 14 nauczycieli . Jest to jedna z najliczniejszych grup, jakie odwiedziły w tym roku naszą Fundację.

Czym różni się podróż studyjna od wymiany szkolnej, jakie często mają miejsce w MDSM w Krzyżowej?
W podroży studyjnej uczestniczy zazwyczaj tylko jedna grupa narodowa. W naszym przypadku są to najczęściej grupy młodzieży lub dorosłych z Niemiec. Głównym celem takiej podróży jest przede wszystkim zapoznanie się z historią i kulturą danego kraju, w tym przypadku – Polski. Krzyżowa jest wówczas jednym z kilku miejsc w Polsce, w których grupa się zatrzyma. Przed przyjazdem do Krzyżowej, lub w drodze powrotnej do Niemiec, wiele podróży studyjnych udaje się również do Wrocławia lub do Krakowa i MDSM w Oświęcimiu. Natomiast w wymianie szkolnej uczestniczą uczniowie, przynajmniej z dwóch krajów, a spotkanie ma miejsce najczęściej na miejscu – w Krzyżowej. Choć zdarzają się również grupy, które rozpoczynają lub kontynuują wymianę w innym mieście lub kraju – tłumaczy Bartek Gasiulewicz - specjalista ds. projektów edukacyjnych MDSM w Krzyżowej.

Liczba uczniów, którzy przyjechali w tym roku do Krzyżowej robi wrażenie. Zorganizowanie pobytu dla 170 osób to spore wyzwanie dla pedagogów. Jak pracuje się z tak liczną grupą?

Najważniejsze jest przygotowanie kilku warsztatów tak, aby młodzież mogła pracować w mniejszych grupach, ok. 20 - osobowych. Oznacza to, że sam jako koordynator potrzebuję pomocy zarówno kolegów i koleżanek z zespołu MDSM Krzyżowa, jak również i nauczycieli z danej szkoły. W tym przypadku część warsztatów prowadzili sami nauczyciele. Przy takim wsparciu liczba ok 160. uczniów nie wydaje się już tak duża. Choć nadal jest to wyzwanie merytoryczne, a w szczególności logistyczne – opowiada Bartek, który na co dzień zajmuje się również mniejszymi grupami w ramach wymian szkolnych.

Uczniowie z Niemiec mieli możliwość m.in. zapoznania się z bogatą historią Krzyżowej oraz wzięcia udziału w wielu ciekawych warsztatach.

Były to m.in. warsztaty na temat Kręgu z Krzyżowej, Pomarańczowej Alternatywy i opozycji antykomunistycznej, oprowadzania tematyczne w Krzyżowej, warsztat taneczny oraz ruchowy z elementami capoeiry – wymienia Bartek Gasiulewicz, który opracował program pobytu uczniów z Hemmingen.

Młodzież miała również okazję poznać Dolny Śląsk i spotkać się z uczniami z Wrocławia.

Pobyt studyjny w Krzyżowej zakończył się 15 marca, następnie grupa udała się do Krakowa i MDSM w Oświęcimiu. Kolejny raz uczniowie z Himmingen przyjadą do nas w 2019 roku.

GALERIA ZDJĘĆ