newsletter
Pl
De 
Seminarium „Inklusiv GeDenken/Pamiętać inkluzyjnie“ - Krzyżowa, 20 – 23 marca 2017 PDF Drukuj Email

Już dziś rozpoczyna się w Krzyżowej spotkanie pracowników Miejsc Pamięci w ramach seminarium „Pamiętać inkluzyjnie”.

Pedagogika włączająca stała się w ostatnim czasie w Niemczech i Austrii szeroko rozpowszechnionym hasłem. W Polsce koncepcja ta nie jest jeszcze tak znana. Jednakże we wszystkich tych krajach założenie, iż ofertę kształcenia powinno się tworzyć tak, aby możliwie niewielu ludzi było wykluczonych, stanowi wyzwanie dla Miejsc Spotkań i Miejsc Pamięci.
W szczególności Miejsc Pamięci, które przypominają o zabijaniu osób upośledzonych i umysłowo chorych w ramach nazistowskiego programu „Eutanazja”. Ponoszą one odpowiedzialność nie tylko wychowawczą, ale i moralną. Również Fundacja „Krzyżowa”, gdzie przybliża się postać Adolfa Reichweina – pedagoga nowego wychowania i uczestnika niemieckiego ruchu oporu przeciwko socjalizmowi narodowemu, stoi przed takim wyzwaniem.

Uczestnicy seminarium pracują na co dzień w instytucjach takich, jak Muzeum Gross Rosen, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Państwowy Muzeum Auschwitz-Birkenau, Miejsce Pamięci dla ofiar morderstw w ramach nazistowskiego programu Eutanazji (Brandenburg, Niemcy) oraz Miejsce Pamięci Zamek Hartheim (Schloss Hartheim, Austria).