newsletter
Pl
De 
Nowe metody przekazywania historii- szkolenie dla multiplikatorów z Polski i Niemiec PDF Drukuj Email
Wpisany przez admin   
piątek, 26 sierpnia 2016 13:46

Od 24 lipca 2016 roku w Krzyżowej odbyło się szkolenie dla multiplikatorów z Polski i Niemiec, celem którego było zapisać przewodnik dla wystawy „Odwaga i Pojednanie“, który będzie użyty po raz pierwszy wiosną 2017 roku. Pięciudniowy projekt od początku dzieli się na dwa projekty, w końcu których będzie zapisany przewodnik jako stałe medium przekazywania wiedzy, a także jako środek edukacji politycznej i historycznej.

W tym celu uczestnicy pracowali z różnymi metodami, które są używane w (międzynarodowej) edukacji młodzieży i wykorzystują na praktyce stosowaną teoretyczną wiedzę z zakresu edukacji muzealnej, w treści stworzenia interaktywnych przewodników.

Podstawa praktycznych warsztatów byli wprowadzenia i warsztaty referentów Thomasa Irmera i Waldemara Czachura o pedagogice muzealnej i wystawowej oraz na tematy polsko-niemieckich stosunków i pojednania od 1945 roku. Dlatego uczestnicy pracowali z wystawą oraz dyskutowali w małych grupach i przedstawiali wyniki na plenum. Ponadto, uczestnicy mieli okazję praktycznie spróbować audio przewodnik dla odwiedzających w Świdnicy, a następnie ocenić go na plenum. Wyniki zostały wykorzystane do dalszej pracy z wystawą "Odwaga i pojednanie”.


Na koniec uczestnicy skoncentrowali się na poszczególnych częściach wystawy, pogłębili je i przedstawili wyniki na posiedzeniu plenarnym. Dokumentacja wyników tworzy podstawę do dalszego toku przygotowania przewodnika i zapewnia pierwsze wrażenie. My, zespół organizacyjny Fundacji, bardzo dziękujemy za zaangażowanie wszystkich uczestników i czekamy na dwa kolejne projekty.

GALERIA ZDJĘĆ


Organizatorzy: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

Współfinansowanie: Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM), Fundacja Współpracy Polsko-Nimieckiej

Koordynator projektu: Merle Schmidt - specjalistka ds. projektów edukacyjnych MDSM w Krzyżowej, Stefanie Uhlmann - praktykantka MDSM w Krzyżowej