newsletter
Pl
De 
Kuźnia Młodych Artystów – uczymy się samodzielności i pracy zespołowej! PDF Drukuj Email
Wpisany przez admin   
czwartek, 01 września 2016 14:27

W dniach 11-20.08.2016 w Krzyżowej odbył się projekt pt. „Kuźnia Młodych Artystów” adresowany do dzieci w wieku 8-12 lat z Polski i Ukrainy. Słoneczne dni przepełnione były licznymi warsztatami artystycznymi. Uczestnicy próbowali swoich sił w pracy z gliną, podczas zajęć cyrkowych, tanecznych, fotograficznych oraz majsterkując. Bazą wypadową dla grupy była „Pralnia”, budynek przeznaczony do działań artystycznych. Praca w „Pralni” nie ustawała ani na chwilę, nawet podczas przerw pracownie były oblegane przez dzieci. Zasoby energii i motywacji były nieograniczone. Odnalezienie pasji sprawiało, że dzieci potrafiły godzinami pracować nad realizacją własnych pomysłów. Prowadzący warsztaty dostarczali niezbędnych technik nie ograniczając przy tym ich inwencji. Zaufanie dzieciom oraz postawienie na ich kreatywność przyniosły niesamowite efekty. Nikt nie narzekał na długie zajęcia, wręcz przeciwnie, słychać było ubolewanie, że już się kończą.

 

W czasie wakacji nie mogło zabraknąć ruchu i zabaw na świeżym powietrzu. Popołudniami cała grupa biegała po olbrzymiej łące poznając kolejne gry zespołowe. Zabawy dostarczały solidnej dawki śmiechu, ale również stanowiły unikatową okazję do refleksji nad sensownością reguł, roli zespołu, wyzwaniom we współpracy w międzynarodowej grupie i umiejętnością pójścia na kompromis. Dzieci odkrywały nowe kompetencje społeczne oraz uświadamiały sobie, że każda osoba w grupie przyczynia się do jej sprawnego funkcjonowania oraz wnosi ze sobą wyjątkowy potencjał. Dzieci również analizowały powstałe konflikty i problemy próbując określić ich przyczyny, sposoby rozwiązania oraz wartość, którą wnosiły do przyszłej współpracy.


Podczas międzynarodowych projektów dla dzieci wielokrotnie pada pytanie: „w jakim języku się porozumiewacie?”. Celem spotkań dzieci jest przeżycie na własnej skórze, że komunikacja wykracza poza swoją formę werbalną. Porozumiewać można się całym ciałem, za pomocą rąk i nóg, uśmiechu i pogodnego nastawienia. Dzieci po pewnym czasie akceptują fakt, że nie wszystko będą w stanie samodzielnie zrozumieć i wcale nie oznacza to problemu, którego nie da się rozwiązać. Liczy się gotowość i odwaga, aby wyjść poza swoje ograniczenia i poszukać rozwiązań, których jeszcze się nigdy nie próbowało. W czasie projektu nie zabrakło animacji językowej i odkrywania swoich języków, zwłaszcza nowych alfabetów. Wszakże zapis ukraiński i polski bardzo się od siebie różnią. Języki Kuźni to nade wszystko polski, ukraiński, angielski, niemiecki jak również hiszpański!

Podczas ewaluacji uczestnicy projektu bardzo pozytywnie ocenili warsztaty artystyczne, wycieczkę do stadniny koni i zamku Książ, gry i zabawy na świeżym powietrzu, wspólne pieczenie ciasteczek oraz ognisko i spacery. Dzieci wielokrotnie podkreślały, że mogły samodzielnie zdecydować co chcą robić oraz cieszyły się, że miały szansę spędzić poznać dzieci z innego kraju.

„W przyszłym roku też przyjadę!” - takie stwierdzenie najczęściej padało na pożegnanie.

Serdecznie zapraszamy do Krzyżowej!

Kuźnia Młodych Artystów dla dzieci w wieku 8-12 lat odbędzie się w terminie od 1 do 10 lipca 2017.

Tekst: Anna Rzym

GALERIA ZDJĘĆOrganizatorzy: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.
Współfinansowanie: Freya von Moltke Stiftung


Opieka MDSM: Anna Rzym, Eva Schreiber, Stefanie Uhlmann.