newsletter
Pl
De 
Asos szklakiem dolnośląskich zamków i pałaców PDF Drukuj Email
Wpisany przez admin   
piątek, 23 września 2016 07:48

W ramach projektu „Tradycja łączy pokolenia” zaplanowane zostały trzy wycieczki szlakiem dolnośląskich zamków i pałaców. Pierwsza odbyła się w dniu 15.09.2016 r. i prowadziła śladami rodziny Hochbergów – przez Książ, Palmiarnię aż po uzdrowisko Szczawno Zdrój. 45 osobową grupę prowadził przewodnik – Jacek Pielich, na co dzień przewodnik po Zamku Książ.

Opowiadał nie tylko o historii zamku i historii rodziny Hochbergów, w której posiadaniu były rozliczne dobra na terenie Śląska ale także o tajemniczych i mrocznych czasach Książa w okresie II wojny światowej, gdy zamek przygotowywany był na siedzibę Adolfa Hitlera.

 

Podczas wizyty na Zamku Uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć wystawę „Metamorfozy Zamku Książ”, liczącą 40 dzieł sztuki pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, z których aż 10 pochodzi z dawnej kolekcji Hochbergów. Wszystkich zachwycił jeden z największych w Polsce obrazów sztalugowych o tematyce historycznej obraz Wilhelma von Lindenschmita „Alaryk w Rzymie”.

Spacerowi przez zamkowe tarasy oraz park towarzyszyła piękna słoneczna pogoda a przerwa na poczęstunek na zamkowych tarasach stanowiła także nie lada gratkę.


Kolejną atrakcję stanowiła Palmiarnia, która powstała w latach 1908- 1911 z inicjatywy ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów na Zamku Książ – Jana Henryka XV. Książę budował ją z myślą o swojej małżonce Marii Teresie Cornwallis - West, zwanej Daisy, która była miłośniczką pięknych kwiatów i oryginalnych roślin. W wałbrzyskiej palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów. Podczas spaceru przez Palmiarnię uczestnicy zobaczyli m.in. bambusy, fikusy i krzewy z Azji; ekualiptusy, świerki i sosny z Australii; byliny z Afryki; kaktusy i agawy z Ameryki Środkowej czy rośliny cytrusowe z basenu Morza Śródziemnego oraz jedyną w Polsce stałą Wystawę Bonsai.


Ukoronowaniem wycieczki był spacer po Szczawnie Zdroju, uzdrowisku, które zyskało popularność w I poł. XIX wieku, dzięki Augustowi Zemplinowi. Kiedy Hochbergowie byli właścicielami Szczawna powstał imponujący obiekt, który jest jedną z najpiękniejszych budowli sanatoryjnych w Polsce. Budynek powstał na przełomie 1909 i 1910 roku z inicjatywy rodziny Hochbergów, a gościły w nim znakomite rodziny arystokratyczne z całej Europy. W momencie oddania do użytku Grand Hotel był największym i  najnowocześniejszym hotelem na Śląsku i stał się pierwowzorem dla Grand Hotelu w Sopocie.

Wycieczka odbyła się w dzięki dofinansowaniu projektu ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 -2020. Celem wyjazdów jest integracja środowiska osób starszych a także integracja międzypokoleniowa oraz zapewnienie ciekawej oferty spędzania wolnego czasu. Nasze spotkania „ szklakiem dolnośląskich zamków i pałaców” uzupełniane są warsztatami przewodnickimi, dziennikarskimi i fotograficznymi, podczas których Uczestnicy tworzą materiały , które wykorzystamy podczas wystawy „Moja historia wczoraj i dziś”.

GALERIA ZDJĘĆ„Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020”.