newsletter
Pl
De 
Podróż studyjna do Polski PDF Drukuj Email
Wpisany przez admin   
środa, 28 września 2016 13:32

Cztery dni pełne wrażeń i nowych informacji spędziła grupa uczniów z niemieckiego miasta Bad Schwalbach w byłym majątku rodziny von Moltke w Krzyżowej. Głównym celem podróży było zapoznanie się z historią Krzyżowej, a także z historią Polski i stosunków polsko-niemieckich. W programie zaplanowane były również wyjazd do byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.


Na początku młodzież wzięła udział w historycznym oprowadzaniu w Krzyżowej. Oprowadzanie pełniło między innymi rolę wprowadzenia do tematu „Kręgu z Krzyżowej“. Następnie młodzież miała możliwość pogłębienia swojej wiedzy o członkach tej niemieckiej grupy opozycyjnej w czasie warsztatów i pracy z wystawa „Odrzucając kłamstwo”.


Drugi z oferowanych warsztatów dotyczył historii stosunków polsko-niemieckich.

Po krótkim wprowadzeniu do historii Polski uczniowie pracowali z wystawą plenerową: „Odwaga i pojednanie”. Wystawa przedstawia trudna drogę Polski i Niemiec ku pojednaniu. Każda z grupa robocza miała za zadanie wybrać i opracować jeden z tematów przedstawiony na wystawie.


W ramach przygotowania do wyjazdu do byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau młodzież obejrzała film wprowadzający. Natomiast po powrocie odbyło się podsumowanie, w czasie którego uczniowie mogli podzielić się sowimi emocjami.

Oprócz intensywnej pracy w czasie warsztatów młodzież miała również trochę czasu wolnego, w którym mogła skorzystać z sali sportowej oraz piwnicy klubowej w Pałacu.

Ostatniego dnia po krótkim, ale bogatym w doświadczenia i wiedzę pobycie nadszedł czas powrotu do Niemiec. Ale już za rok przyjedzie do Krzyżowej kolejna grupa młodzieży z Nikolaus August Otto Schule z Bad Schwallbach.

 Tekst: Bartek Gasiulewicz

GALERIA ZDJĘĆ


Organizatorzy: Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.

Współfinansownie: Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM)

Koordynator projektu: Bartek Gasiulewicz, - specjalista ds. projektów edukacyjnych MDSM w Krzyżowej, Keven Müller – wolontariusz EVS