newsletter
Pl
De 
Dom Ogrodnika – Centrum Edukacji Ekologicznej PDF Drukuj Email
Na terenie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży powstaje nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej. Centrum będzie mieściło się tuż koło Pałacu, w Domu Ogrodnika. Koniec inwestycji przewidziany jest na drugą połowę 2012 roku. Jesienią zamieszkają tam pierwsi uczestnicy międzynarodowych wymian młodzieży.


Pomysł Centrum Edukacji zakłada, że parter Domu Ogrodnika zostanie wykonany przy użyciu najnowszych technologii z nastawieniem na maksymalne wykorzystanie energii odnawialnych. Całość zostanie precyzyjnie opomiarowana, a wyniki możliwe do prezentowania w sieci. Piętro Domu utrzyma się w standardzie konwencjonalnym. Przyszli mieszkańcy Domu Ogrodnika zastaną tu najnowocześniejsze rozwiązania, do których należą m. in. hybrydowy zespół wytwarzania energii elektrycznej, panele słoneczne do podgrzewania ciepłej wody, system odzyskiwania wody deszczowej, gruntowy wymiennik ciepła i wiele innych rozwiązań ekologicznych. Utworzona zostanie również sala multimedialna. Sala będzie wyposażona w stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Multimedialne pomoce naukowe (komputery, kamery, słuchawki, głośniki) będę miały za zadanie pomóc w łatwym i szybkim utrwaleniu materiału, a także poznać praktyczne wykorzystanie nowych technologii informatycznych.
Modernizowana infrastruktura będzie również przystosowana do korzystania z niej przez osoby niepełnosprawne. Toalety oraz pomieszczenia w budynku dostępne będą dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Idea powstania Centrum Edukacji Ekologicznej w Krzyżowej służy edukacji młodzieży na aktualne tematy dotyczące energii odnawialnej, ograniczeniu emisji dwutlenku węgla czy ochrony środowiska. Młodzi ludzie stają się „motorem napędowym” regionu. Dlatego istotny jest transfer wiedzy o środowisku, propagowanie postaw i poglądów proekologicznych oraz dostarczanie informacji o dostępnych rozwiązaniach technologicznych chroniących środowisko.

Modernizacja "Domu Ogrodnika" w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej wspierana przez Republikę Federalną Niemiec, reprezentowaną przez Federalne Ministerstwo ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży (BMFSFJ), na mocy uchwały Niemieckiego Bundestagu oraz przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego.


Dalsze informacje: Rafał Ciućka (rc@krzyzowa.org.pl)