newsletter
Pl
De 
Jakub Gontarski PDF Drukuj Email
Jakub Gontarski

Jakub Gontarski - performer, tancerz (contact improvisation, taniec współczesny, teatr fizyczny). Instruktor rekreacji ruchowej oraz capoeira, prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych z zakresu ruchu, świadomości ciała, tańca oraz rytmiki (instrumenty perkusyjne np. bębny). I stopień kinezjologii edukacyjnej, obecnie uczeń Wrocławskiej Szkoły Kaskaderów. W Krzyżowej prowadzi warsztaty tańca podczas różnych projektów, m. in.  w ramach projektu „My, dzieci Europy!”.


Jakie były Pana początki w Krzyżowej?

W Krzyżowej wszystko zaczęło się w 2007 roku. Wówczas razem z przyjaciółmi z Polski oraz Brazylii uczestniczyłem i prowadziłem zajęcia z tańca podczas projektu "Capoeira" (afro-brazylijska sztuka walki i tańca), organizowanego przez Sabine Schmalzried-Ptak. Następnie poznałem niesamowitą osobę, którą jest Elżbieta Kosek. To właśnie ona zaproponowała mi poprowadzenia warsztatów, które - jak się okazało - organizowane są do dzisiaj. W trakcie mojej współpracy miałem również przyjemność prowadzić zajęcia w projektach m. in. Jana Kirchhoffa oraz Daniela Wunderera.

Na czym dokładnie polegają prowadzone przez Pana warsztaty w Krzyżowej?

Wcześniejsze projekty z moim udziałem miały na celu głównie integrację, odkrycie świata artystycznego oraz dobrą zabawę, np. jak to było w projekcie „Sport buduje mosty”. Na ten moment jednak głównym projektem jest „My, dzieci Europy!”. Jest to interdyscyplinarny projekt, u którego podstaw leży różnorodność metod artystycznych i pedagogicznych prowadzących do żywiołowej współpracy wszystkich osób zaangażowanych w przedsięwzięcie. Projekt skierowany do dzieci z Polski i krajów ościennych. Ja prowadzę tu warsztaty ruchowo-taneczne i rytmiczne. Dzieci i młodzież odkrywa w niesamowity sposób swój własny potencjał (artystyczny również) oraz przyczynia się do pogłębienia wewnętrznej, jak i grupowej integralności. Elementy kreacji ruchowej, które proponuję, czasem odnoszą się do symboliki ciała, oddając w ten sposób charakter wielu zjawisk, które są w nas bądź nas otaczają. Młody artysta może w ten sposób odnaleźć swoje własne środki wyrazu poprzez muzykę i ruch. Bardzo ważnym elementem moich projektów lub warsztatów jest tworzenie choreografii scenicznych, które najczęściej są finałem pracy warsztatowej.

Jakie są Pana plany na przyszłość związane z Krzyżową?

Pragnąłbym zwiększyć liczbę swoich warsztatów w Krzyżowej w ramach projektów zarówno artystycznych, integracyjnych, jak i regionalnych. To, co robię ma bardzo uniwersalny przekaz. Może się wpasować i wnieść dużo pozytywnej wibracji na wielu płaszczyznach krzyżowskich spotkań dzieci, młodzieży i dorosłych. Chciałbym też, aby Krzyżowa nigdy nie zapomniała o swoich korzeniach. Niech rośnie w siłę i cały czas niechaj płynie niczym rzeka - a my wraz z tą rzeką. Śmiało można powiedzieć, że wszystkie drogi prowadzą do Krzyżowej!